Předem varuji, že zde se rozluštění této hádanky nedozvíte. Po přečtení pochopíte, proč tomu tak je. Tak především bychom si museli stanovit přesnou definici inteligence. To znamená tak, aby bylo naprosto přesně jasné, co pod tím myslíme. Jak známo, tato definice je příliš obsáhlá.
Jistě víte, že mezi nejchytřejší zvířata se řadí psi, koně a prasata. Proč zrovna ty, to netuším, ale dostaneme se k tomu. Z živočišstva vodního je to pak jednoznačně delfín.
Nuže, pojďme opět na souš.
O psech se to nedá oddiskutovat, neb jejich výcvik mluví za vše. Rozeznají povely, umí plnit úkoly, tedy stejně jako kůň, ale ten to nedokáže v takové míře. Ona se totiž ta inteligence nerovná schopnosti se učit. Jen zčásti. A také se nedá nijak měřit, takže se usuzuje z různých pozorování a pokusů. Například myší v bludišti.
Nu, nejprve se podíváme na ony prasata. To, že jsou inteligentní totiž tvrdí biologové a různí vědátoři. Netuším, z čeho tak usuzují. Prý se dokážou naučit více povelů než pes a dokonce rychleji. Proč nám to žádný vědátor nepředvede v praxi nevím. Asi nemá čas. Další ukazatel je pro ně to, že prase se pozná v zrcadle, což prý dítě do půl roku nedokáže. Rovněž o tomto „důkazu“ si já myslím svoje, ale nebudu to nikomu vyvracet. Ale pojďme od prasátek pryč a dejme tomu, že vědci mají pravdu.
Inteligence v jistém stupni se musí přiznat spoustě živočichů. Mravenci by asi těžko dokázali vyplenit cizí mraveniště nebo vybudovat důmyslně to svoje, kdyby měli naprosto prázdnou makovici. Papoušek se také naučí opakovat slova, ale je proto inteligentní?
Takže v našem hledáčku přece jen zůstali psi a koníci. Necháme to tak. Je to přece hezké. Navíc je má každý rád a psíka vlastní každý třetí člověk. Proto je budeme i dále považovat za chytré kamarády a budeme k nim hodní. Kdo nemá rád pejsky, tak je prostě nedobrý člověk.