Téměř každý člověk si alespoň jednou za život zahrál nějakou hru. Buďto na počítači, nebo mobilním telefonu. Když hrajeme tyto hry, přijde nám, že jsou spíše pro zábavu a relaxaci. Málokoho z nás by napadlo, že právě hraním her se dá i slušně vydělat a že někteří lidé mají tuto zábavu jako svou práci. ne každý hráč může být právě tím profesionálním. Musí hrát populární hry, být v nich na špičce, a hlavně musí mít fanoušky, kteří hráče popularizují a dostávají do popředí.
Profesionální hráč má ale také mnoho nevýhod oproti normálním občanům, kteří si stabilně vydělávají.
Závislost na herním set-upu
Profesionální hráč musí mít ten nejlepší možný herní systém, který mu zajistí vysoký počet FPS, rychlost načítání a drobnou internetovou odezvu, která je u online her velmi důležitá. Také monitor musí mít optimální počet Hz, který zajistí hráči ten nejaktuálnější obraz vygenerovaný grafickou kartou. Nemluvě pak o herním příslušenství jako jsou sluchátka kvalitní, myš s nastavitelnou citlivostí, klávesnice…
Důležitou součástí je pak herní židle, která umožní hráči sedět několik hodin bez bolesti zad. Takže se toto celé může hodně prodražit. Proto musí mít profesionální hráč kvalitní finanční základ, který získal buďto streamováním her, točením na YouTube, nebo jinými prostředky.
Sledování nejnovějších her
Abychom mohli být opravdu úspěšní, musíme sledovat rozvoj herního světa. Téměř každý půlrok se mění stav na herní scéně. Jednou může být jedna hra na špičce, za pár měsíců to může být zase něco úplně jiného. Profesionální hráči si vybírají a hrají pravidelně hry, které jsou stále populární i když se nedrží úplně na topu. Jsou to například hry jako CS:GO, World Of Tanks, League Of Legends a tak podobně.
Platí, že čím více hráčů a čím větší uplatnění má hra ve světě, tím těžší je se dostat na vrchol. K tomu je třeba hodně času, úsilí a hlavně schopností ve hře. Když už se někdo dostane do fáze, kdy je profesionálním hráčem, vše ve hře začne být vážné. prohra a chyby nejsou přípustné.