Jak se vyznat v koncovkách žárovek a kterou kam použít?
GU10 – tyto patice se často zaměňují s GU 5.3, přitom jde o naprosto rozdílný princip. GU10 jsou napájeny přímo ze sítě 230 V a jejich upevňovací kolíky jsou ve tvaru osazených válečků, které zapadnou do protilehlých drážek, a pootočením o 90 stupňů se žárovka upevní ve svítidle. Zpravidla se tyto LED halogeny montují do bodových a podhledových svítidel, nejčastěji na toaletě, v koupelně, nebo v předsíních a v místnostech se sádrokartonovým sníženým stropem.
GU 5.3 – vypadají podobně jako předchozí typ, ale namísto osazených válečků v paticích jsou zde jen dva krátké nástrčné kolíčky vyrobené z pevného drátu o průměru 1 mm. Vzdálenost kolíčků je 5,3 mm, proto ten název. Napájí je pouze transformátor o výstupním napětí 12 V a osazují se jimi stolní lampičky a některá bodová (směrová) stropní svítidla.
G4 – rovněž je napájí zdroj 12 V a slouží pro osvětlování pracovní desky v kuchyni nebo pro barové a obslužné pulty. Patici tvoří dva dlouhé ocelové kolíčky, jejichž rozteč je 4 mm.
G9– je uchycena dvěma ocelovými plochými kolíky s oválným otvorem, které přesně zapadnou do světelného zdroje. Napájí je opět převodní transformátor s výstupem 12 V. Jde o bezpečná svítidla s vysokým stupněm krytí pro koupelny a místnosti, kde dochází ke kontaktu s vodou a vlhkostí.
R7s– méně rozšířený typ převážně tvořený LED diodovými žárovkami. Využívají se ve svislých volně stojících lampách a u některých více směrových svítidel jako moderní designový prvek. Světlo napájí 230 V a patice je svým způsobem atypická, tvoří ji dvě protilehlé koncovky, od sebe vzdálené od cca 8 do 19 cm, které zapadají do speciální vidlice.
E14– obdoba nejpoužívanějšího Edisonova závitu E27, tentokrát o průměru 14 mm, který je znám jako miňonka“. Setkáváme se s nimi ve stolních lampičkách, orientačních svítidlech, v kuchyni uvnitř digestoře nebo pro osvětlení pečící trouby. Pracují pod napětím 230 V, tedy bez transformátoru.