Klimakterium neboli přechod je přirozený stav v životě ženy. Vaječníky ustávají postupně ve své funkci a tím se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zároveň se zastavuje menstruační cyklus a žena již není schopna otěhotnět. Toto období v životě ženy přichází okolo čtyřicátého pátého, až padesátého roku ženy. Jsou ale i případy, kdy u žen nastupuje klimakterium ještě před dovršením čtyřicátého roku, a naopak, kdy u žen nastupuje klimakterium až dlouho po padesátém věku. Začátek klimakteria je individuální a závisí na mnoha faktorech, například:
o dědičnost
o rasa
o zdravotní stav
o geografie
Začátek klimakteria
Začátkem klimakteria se menstruace stává nepravidelnou, je slabší a kratší. Nebo se mohou vyskytnout případy u žen, kdy je menstruace též nepravidelná, ale velice silná. Cykly menstruace se stále prodlužují, až se menstruace ztratí docela. Tomuto období se říká menopauza. Klimakterium často doprovázejí velmi nepříjemné projevy a zdravotní problémy. Nejčastější z těchto projevů jsou:
o časté návaly horka a pocení
o zvýšené pocení obecně
o poruchy spánku a nespavost
o častá náladovost
o deprese
o nesoustředěnost
o závratě
Navíc dochází ke zvýšené tvorbě vrásek a zrychlené stárnutí pokožky.
Ze závažných zdravotních potíží jsou to:
o vznik osteoporózy
o sklony k nadváze
o vysokému tlaku
o zvýšeným cholesterol
o riziko kardiovaskulárních onemocnění
o močová inkontinence
o riziko zánětu močových cest
K potlačení těchto příznaků a zdravotních problémů se sice užívají léky, ale těmi jsou velmi zatěžována játra. Existuje však mnoho alternativních metod, jak příznaky klimakteria zmírnit. Nyní si povíme, které to jsou a .
Jak na něj
V přírodě se nachází několik léčivých rostlin a látek, které příznaky klimakteria přirozenou cestou tlumí. Z nich můžeme jmenovat například:
o jetel luční
o sója luštinatá
o len setý
o šalvěj lékařská
o včelí mateří kašička
o ploštičník lékařský
o kyselina pantotenová