Jedná se o obec ve Středočeském kraji, která byla v roce 1942 doslova srovnána se zemí nacisty. Po válce se v obci zřídil památník obětem, které připomínají tuhle tragédii. Obec byla poté obnovena o několik metrů dále.
V dávných dobách se jednalo o vesničku, jejíž významnou památkou byl barokní kostel. Žilo zde okolo 500 obyvatel a mnoho lidí pracovalo jako obuvníci, rolníci, kováři apod.
Po atentátu bylo se zemí srovnáno 104 domů a obyvatelstvo bylo popraveno nebo umíralo v koncentračních táborech.
Důvodem vyhlazení bylo to, že si Němci mysleli, že jeden z lidických obyvatel má něco společného s atentátem. Uznali tak po přečtení náhodného dopisu, který posílal adresát Milan své milé Aničce. I přesto, že se při domovních prohlídkách nenašly žádné důkazy, byly Lidice vyhlazeny.
Vyhlazení Lidic nechalo ve světě opravdu velkou odezvu. Dokonce existuje i film právě o Lidicích. Samozřejmě případ nezůstal bez politické odezvy a mnichovská dohoda se stala neplatnou.
Po druhé světové válce byla obec znovu obnovená, a jak již víme, byla postavená o několik metrů dále. Lidice jsou považovány za symbol boje proti německému nacismu. Území starého Lidického města je považováno za národní kulturní památku a můžete zde navštívit muzeum, které je možné navštívit po celý rok.
V letošním roce se konalo 75 let od zničení obce a 70 let od jejího obnovení. Ráno se konala mše, která byla v místě, kde stál již zmiňovaný barokní kostel, který byl zasvěcený
sv. Martinovi. Program pokračoval přehlídkou dětských sborů, zvaných Světlo za Lidice.
Pokud byste se chtěli někdy jet podívat, jak takový vzpomínkový program vypadá, určitě máte možnost. Dětské sbory krásně zpívají a všechno vypadá opravdu krásně.
Pokud byste se chtěli dozvědět více, zkuste navštívit .